50 кілометрів на годину, що рятують життя

За даними статистики Національної Поліції саме перевищення швидкості на дорозі є найпоширенішим правопорушенням українських водіїв. І майже кожне третє ДТП на автошляхах стається із-за перевищення безпечної швидкості.

Якщо аналізувати доступну статистику, то у 2016 році в Україні сталось 155 тисяч ДТП (це приблизно 52000 аварійних випадків із-за перевищення швидкості). За неповний 2017 рік вже трапилось 117 тисяч ДТП, з яких приблизно 40000 аварій сталось через недотримання швидкісного режиму.

 

Більше того, ми не забуваємо, що Україна знаходиться на першому місці в Європі за рівнем смертності на дорогах. То ж абсолютно логічними стали дії Міністерства внутрішніх справ, яке ініціювало низку впроваджень з посилення безпеки дорожнього руху в Україні.  Серед головних новацій – обмеження швидкості руху у населених пунктах до 50 км/год.

Зараз, згідно з чинними Правилами дорожнього руху України - у населених пунктах рух транспортних засобів дозволяється із швидкістю не більше 60 км/год. Для порівняння – сусідні до нас Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія та Молдова - вже їздять зі швидкістю 50 км/год. Ця швидкість встановлена майже в  усіх країнах Європи, а також є рекомендованою за результатами масштабного дослідження швидкості реакції людини в екстремальній ситуації, яке проводило Всесвітня організація охорони здоров’я. До речі обмеження у 60 км/год у Європі залишилось тільки в країнах колишнього СНД – в Україні, Білорусі, Грузія, Росія, Вірменія та Азербайджан.

На жаль, сумна статистика говорить, що шанси вижити у пішохода або велосипедиста при зіткненні з автомобілем, що рухається на швидкості 60 км/год – майже нульові (18 із 100 випадків). А при обмеженні швидкості до 50 км/годину – шанси збільшуються на 20% (38 із 100 випадків). Так, дрібниця. Але ця дрібниця вже рятує життя.

Щоб нововведення не залишилось тільки на папері, їх доповнюють наступними компонентами:

 

  • Контроль. Впровадження автоматичної системи фото/відеофіксації порушень ПДР. Така система вже працює в тестовому режимі на Труханівській вулиці в Києві.

  • Покарання. Суттєва зміна системи штрафів за порушення. Наприклад, за теж саме перевищення максимально дозволеної швидкості руху більше, ніж на 50 км/год., установлюють штраф 3400 ₴ (зараз, за це правопорушення сплачують лише 510 ₴). Такий же розмір штрафу 3400 ₴ пропонують стягувати за залишення місця ДТП (зараз це всього 255 ₴) та передбачити можливість позбавлення  права керування транспортним засобом на строк до шести місяців.

 

Досвід інших країн. У сусідній Польщі перевищення швидкості карається штрафом у розмірі 100€. У Нідерландах встановлено розмір штрафу у 400€, але існує допустима похибка на порушення у 3 км/год. У Франції перевищення швидкості у населеному пункті обійдеться у 1500€. Водіям Великобританії за порушення швидкісного режиму у місті доведеться заплатити 2900€.


Зараз в Україні, без відповідної автоматизованої фото та відеофіксації порушників швидкісного режиму, як це не дивно, не могли навіть затримати та оштрафувати. За 2016 рік було виписано 14 штрафів за перевищення швидкості, у 2017 році таких порушень оформлено лише 10.  Але швидкісні обмеження в містах порушує більшість водіїв: у серпні 2017 року, в Києві на Набережно-Хрещатицькій вулиці компанія молодиків влаштувала тест-драйв новенького авто, зі швидкістю 185 км/год, що в підсумку стало причиною ДТП. Нещодавно, у жовтні 2017 року, в Харкові на Сумській вулиці зі швидкістю 115 км/год зіштовхнулись дві автівки біля пішохідного переходу. Внаслідок ДТП загинуло 6 людей.

Аналізуючи досвід сусідньої Польщі, де у 2011 році введено систему автоматичної фото/відеофіксації – кількість летальних ДТП по причині перевищення швидкості зменшилась в 2 рази.

Наразі запропоновані МВС зміни вже погоджено Кабінетом Міністрів України і очікують на подальший розгляд та прийняття депутатами Верховної Ради. А на сайті Ради вже з'явився законопроект про зміни до правил дорожнього руху (ПДР). Проект закону №7286 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху" містить практично всі нещодавно озвучені пропозиції щодо підвищення штрафів та інших мір відповідальності для водіїв.

Інші новини
Подробнее
16/02/2017
Освітня програма з безпеки дорожнього руху
UKRAINE TRAFFIC SAFETY - громадська програма з дорожної безпеки, що розвиває напрямок контролю за порушен ...
Подробнее
17/05/2018
Іnternational Public Private Partnership Forum of UNECE
Прямо зараз наші представники знаходяться у Женеві на Іnternational Public Private Partnership Forum of UNECE. ...
Подробнее
13/06/2018
Міжнародна конференція «Впровадження державно-приватних партнерств, спрямованих на потреби людей: кращі міжнародні практики та рекомендації 
для України і країн-сусідів».
5-6 червня 2018 року в Колонній залі Київської міської державної адміністрації за підтримки ТОВ &ldq ...
Подробнее
07/11/2017
"Безпечні дороги України" на Kyiv Smart City Forum 2017
Проект "Безпечні дороги України" взяв участь у іноваційному заході Kyiv Smart City Forum '17, на яко ...
Подробнее
19/07/2017
Hikvision та Ukraine Traffic Safety: Пілотний проект з автоматичної фіксації порушень ПДР
В рамках програми "Безпечне місто", за сприянням КМДА та Національної поліції, та в тісній взаємодії  з к ...